3 نشانه خرابی هارد دیسک

در این مقاله چند راه ساده برای بررسی اینکه آیا هارد دیسک شما از کار افتاده است و نحوه ذخیره یا بازیابی اطلاعات خود در صورت مشکل وجود دارد.

خطر خرابی برای یک هارد دیسک معمولی ​​تنها پس از سه سال به طور چشمگیری افزایش می یابد. زمانی که درایو در معرض تغییر دما، رطوبت یا ضربه های خارجی قرار می گیرد، ممکن است زودتر اتفاق بیفتد. در واقع، هارد دیسک لپ تاپ شما پس از سه تا پنج سال مستعد خرابی می شود و این در مورد SSD ها نیز صادق است.

چگونه بفهمیم هارد دیسک خراب است؟

در بهترین موارد، هارد دیسک‌ها به تدریج از کار می‌افتند و زمان کافی برای گرفتن یک کپی از داده‌های خود و جایگزینی آن‌ها قبل از مواجهه با خرابی مهلک را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما دقیقاً چگونه متوجه می شوید که هارد دیسک شما خراب است؟

 1. کند شدن کامپیوتر، فریزهای مکرر، صفحه آبی مرگ

این سه عامل خرابی رایانه شخصی می تواند میلیون ها علت مختلف داشته باشد، و خرابی هارد دیسک یکی از آنهاست. اگر این مشکلات پس از نصب جدید یا در حالت ایمن ویندوز رخ دهد، احتمالاً ریشه بندی سخت افزار خوب نیست و هارد دیسک خراب است.

برای رفع مشکل در هارد دیسک خود، می توانید مجموعه ای از ابزارهای تشخیص سلامت هارد را نصب کنید، اما باید با بررسی داده های سیستم خود شروع کنید. توجه داشته باشید با اینکه ویندوز به طور خودکار این اطلاعات سیستم را در پس‌زمینه جمع‌آوری می‌کند، اما غیرقابل اعتماد است و ممکن است اطلاعات شما از دست برود، پس بهتر است ابتدا از فایل های سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، سپس به بررسی مشکلات هارد بپردازید.

برای بررسی دستی وضعیت هارد خود، به یک ابزار شخص ثالث مانند CrystalDiskInfo  نیاز دارید . در قسمت Disk، دیسک مورد نظر را برای اسکن انتخاب کنید و وضعیت سلامت دیسک خود را مشاهده کنید.

 

اگر بعد از اجرای ابزارهای تشخیصی بتوانید مشکلات سخت افزاری را رفع کنید، باید سیستم عامل خود را بازنشانی یا نصب مجدد کنید . ویندوز 10 گزینه ای برای نگهداری تمام فایل های شما دارد، اما در هر صورت، باید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پشتیبان‌گیری ادامه مطلب را بخوانید.

 1. داده های خراب و خرابی بخش (سکتور) های هارد

داده های خراب می توانند به روش های بی شماری نشان داده شوند. اگر به طور مکرر یکی از این علائم را مشاهده کردید، به احتمال زیاد هارد دیسک شما به تدریج از کار می افتد:

 • نام فایل یا پوشه درهم
 • پیام های خطای تصادفی هنگام باز کردن، جابجایی یا ذخیره فایل ها
 • فایل هایی که باز نمی شوند
 • داده های خراب در فایل های شما
 • ناپدید شدن فایل ها یا پوشه ها

خرابی داده ها در نقطه ایجاد یا ذخیره داده اتفاق می افتد. ممکن است ویروسی با فایل‌های شما تداخل داشته باشد، اما همچنین می‌تواند به دلیل بدسکتورها در هارد دیسک شما باشد.

بدسکتورها قسمت های هارد دیسک هستند که یکپارچگی داده ها را حفظ نمی کنند. ویندوز به طور خودکار بدسکتورها را پوشش می دهد، بنابراین شما متوجه آنها نخواهید شد مگر اینکه با مشکلات داده های خراب مواجه شوید. در یک هارد دیسک خراب، بدسکتورها می توانند به سرعت زیاد شوند، به این معنی که این مشکلات را بیشتر مشاهده خواهید کرد.

یک ابزار دستوری ویندوز به نام CHKDSK می تواند به شما کمک کند داده ها را از بدسکتورها بازیابی کنید و بدسکتورها را از استفاده بعدی حذف کنید. برای اسکن سریع میتوانید:

 • Windows + Eرا فشار دهید تا File Explorerباز شود ، به This PC بروید، روی دیسک یا پارتیشن خراب کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید .
 • در قسمت Properties، به تب Toolsبروید و روی Checkکلیک کنید . اگر ویندوز به این نکته اشاره کرد که «نیازی نیست این درایو را اسکن کنید»، می‌توانید روی Scan drive کلیک کنید تا ابزار را اجرا کنید. پس از انجام آن، می‌توانید خطاهایی را که پیدا کرد رفع کنید.

 

یک اسکن دقیق تر CHKDSK ممکن است زمان زیادی طول بکشد و نیاز به راه اندازی مجدد دارد. برای اسکن دقیق تر باید:

 • با کلیک راست روی Startو انتخاب Command Prompt (Admin) یک خط فرمان Administrator را باز کنید.
 • دستور زیر را برای بازیابی اطلاعات و رفع خطاها اجرا کنید:

chkdsk /r c: (برای درایو C)

 • در صورتی که رایانه از شما سوال پرسید، کلید Y را وارد کنید ، پس از راه اندازی مجدد رایانه، CHKDSK اجرا می شود.

 

 1. صداهای عجیب

وقتی صداهای عجیب و غریب از هارد دیسک خود می شنوید، هارد شما دچار مشکل شده است. صدای تکراری معروف به کلیک مرگ ناشی از تلاش هد هارد برای نوشتن داده ها، شکست خوردن، بازگشت به موقعیت اصلی خود و تلاش مجدد مکرر است. صداهای خراش نشان می دهد که بخش هایی از سخت افزار مانند یاتاقان ها یا موتور اسپیندل از کار افتاده اند.

در این مرحله، اگر بتوانید اطلاعات را از هارد دیسک خود بازیابی کنید ، خوش شانس هستید .

من فکر می کنم هارد دیسک من خراب است. چه کنم؟

وقتی مشکوک هستید که خرابی هارد در نزدیکی شما است، باید کار های زیر را انجام دهید:

مرحله 1: از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که همیشه پشتیبان گیری از اطلاعات خود را در درایو دوم نگه دارید و برای جایگزینی آماده باشید .

بعید است که دو درایو همزمان از کار بیفتند. یک استثنا می تواند بلایای طبیعی مانند سیل یا آتش سوزی باشد. برای این موارد، توصیه می‌کنیم یک کپی از مهم‌ترین داده‌های خود را در یک مکان فیزیکی متفاوت، به عنوان مثال، در محل کار یا با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست نگهداری کنید.

همچنین می توانید از یک راه حل پشتیبان آنلاین مانندOneDrive  یا Google Drive استفاده کنید.

مرحله 2: هارد را جایگزین کنید

سعی کنید قبل از اینکه هارد به طور کامل از کار بیوفتد آنرا عوض کنید.

مرحله 3: هارد قدیمی خود را با خیال راحت دور بیندازید

قبل از اینکه هارد قدیمی خود را بیرون بیاورید، به یاد داشته باشید که تمام اطلاعات را حذف کنید تا از بازیابی اطلاعات توسط شخص ثالث جلوگیری شود.

هر کاری که انجام می دهید، لطفا هارد خراب خود را در سطل زباله نیندازید . وسایل الکترونیکی حاوی فلزات گرانبها و اجزای سمی هستند که به محل دفن زباله تعلق ندارند. سخت افزار خود را به یک مرکز بازیافت الکترونیکی محلی بدهید، از فروشگاه لوازم الکترونیکی بپرسید که آیا هارد خراب را پس می گیرد یا خیر

 

اجازه ندهید هارد دیسک شما خراب شود!

به علائم یا نرم افزار ها اعتماد نکنید تا به شما بگویند که آیا هارد دیسک شما خراب است یا خیر. احتمال اینکه به طور غیرمنتظره و بدون هیچ گونه علامت هشدار دهنده ای هارد از کار بیفتد هم وجود دارد. به جای تلاش برای پیش‌بینی چیزی که حتی کمتر از آب و هوا قابل پیش‌بینی است، باید به نسخه‌های پشتیبان تکیه کنید.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 مرداد 1401 ساعت 12:34

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.