آیا اطلاعات هارد سوخته قابل بازیابی است؟ | ریکاوری از هارد سوخته | لابراتوار هارد ایران

امروزه هارد دیسک‌ها از لوازم لازم و ضروری برای بیشتر افراد محسوب می‌شوند. بنابراین ریکاوری هارد سوخته Burned hdd recovery نیز یکی از چالش‌های افراد است. هارد دیسک‌ها، اسرار و اطلاعات شخصی و خانوادگی و اسناد کاری فرد را نگهداری می‌کنند.

ممکن است شما اطلاعات زیادی را در طول سالیان زیاد جمع‌آوری کرده باشید. اما ممکن است به ناگهان هارد دیسک شما دچار سوختگی شود. اما سوال اینجاست؛ آیا امکان بازیابی هارد سوخته وجود دارد؟ بازیابی اطلاعات هارد سوخته Burned hard disk drive recovery چگونه است؟ در این‌گونه موارد بایستی با کارشناسان متخصص در لابراتوار هارد ایران تماس بگیرید(5-88228343). در صورت امکان به صورت تلفنی راهنمایی‌های لازم انجام خواهد شد.

برای درک بهتر موضوع بهتر است که به نکات زیر توجه کنیم:

نکته اول: از نظر ما اصلاً هارد سوخته معنایی ندارد؛ مگر اینکه هارد در آتش سوخته باشد. بدین معنا که آتش‌سوزی موجب از بین بردن هارد و نابودی آن شده باشد. در این صورت است که می‌توان گفت هارد سوخته است و سپس بتوانیم از عبارت بازیابی اطلاعات هارد سوخته سخن بگوییم. در حقیقت ممکن است شما با مشکل عدم شناسایی هارد روبرو باشید. بهتر است هنگامی از این عبارت استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد زیرا در واقع هیچ قطعه‌ای از هارد نمی‌سوزد.

نکته دوم: مواردی که سبب سوختگی و خراب شدن هارد دیسک می‌شود را می‌توان به نوسانات برق و یا برعکس زدن سوکت پاور هارد مرتبط کرد. در این صورت دو علامت برای خرابی هارد رخ می‌دهد:

 • متصاعد شدن دود از هارد دیسک
 • کار نکردن هارد دیسک به این معنا که هارد دیسک روشن نمی‌شود.

در موارد مذکور، موتور هارد دیسک چرخشی ندارد و صدای فن شنیده نمی‌شود. البته نچرخیدن موتور هارد دیسک می‌تواند به علل دیگری نیز رخ بدهد. ولی در صورتی که مطمئن باشیم برد هارد دچار خرابی است و یا سوخته است می‌توان چنین اذعان داشت که علت اصلی همین باشد.

دلیل سوختگی و خراب شدن هارد دیسک

هارد دیسک مثل بقیه قطعات الکترونیکی می‌تواند خود به خود دچار خرابی و اختلال شود و نمی‌توان به طور قطع و یقین این‌گونه گفت که ضربات سبب خرابی هارد دیسک‌ها می‌شوند. هارد دیسک‌ها دارای طول عمر مشخصی هستند که این طول عمر را می‌توان بین 3 تا 5 سال دانست. البته طول عمر هارد می‌تواند به موارد دیگری از جمله نحوه نگهداری هارد دیسک وابسته باشد.

ریکاوری هارد سوخته

معمول‌ترین علل خرابی و یا سوختن هارد دیسک

هارد اکسترنال در میان تمامی انواع هاردها، بیشتر دچار خرابی و اختلال می‌گردد. یکی از رایج‌ترین دلایل سوختن هارد این است که فرد کابل برق منبع تغذیه را اشتباهی و به غلط به هارد متصل کرده است و بعضاً به دلیل مشکل منبع تغذیه یا به وسیله شوک الکتریکی، سوختگی رخ می‌دهد. زمانی که به هارد برق زیادی تحمیل شود چه مشکلی رخ می‌دهد؟

وارد شدن برق زیادی به هارد سبب می‌شود تا برد هارد که بر روی شاسی هارد نصب است دچار صدمه و آسیب شود. لازم است بدانید که برد هارد نقش مهمی را در هارد دیسک بازی می‌کند و چنانچه صدمه ببیند می‌تواند مشکلات گوناگونی را به وجود بیاورد. برد هارد در واقع یک کنترلر است که در پشت هارد قرار گرفته است و می‌تواند جریان برق را به خوبی کنترل کند.

زمانی که هارد کار می‌کند، جریان برق از برد هارد می‌گذرد و سپس به هارد وارد می‌شود. به این ترتیب، موتور اسپیندل می‌چرخد و هدهای خواندن و نوشتن به حرکت در می‌آیند. دستورات خواندن و نوشتن از راه برد به هارد انتقال می‌یابد. به همین دلیل است که برد هارد در عملکرد خود نقش مهمی دارد. در یک هارد دیسک تنها PCB می‌تواند بسوزد. در واقع برد می‌تواند به علل گوناگونی مانند فرسودگی، افزایش حرارت و... دچار خرابی و اختلال گردد.

از نشانه‌های سوختن PCB می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوی سوختگی: چنانچه از هارد بوی سوختگی عجیبی حس می‌کنید می‌تواند به دلیل سوختگی و یا صدمه دیدن برد هارد باشد.
 • گرم شدن بسیار سریع: زمانی که هارد به درستی کار نمی‌کند دمای ثابتی تولید می‌شود. چنانچه هارد با سرعت زیادتر از معمول گرم می‌شود لذا احتمال این وجود دارد که برد کنترلر هارد دچار صدمه و خرابی شده باشد.
 • کند شدن هارد: زمانی که هیچ پیغام خطایی نشان داده نمی‌شود اما سرعت هاردتان کم شده است، نشان‌دهنده این است که چیزی در هارد شما دچار خرابی شده است؛ در این وضعیت بایستی PCB مورد بررسی و کاوش قرار بگیرد.
 • عملکرد ضعیف کامپیوتر: قطع شدن برق یا شوک‌های الکتریکی که شامل افزایش و کاهش ناگهانی جریان برق هستند می‌تواند صدمه جدی به PCBوارد آورد.
 • صدای عجیب و غریب کلیک: یکی از مهم‌ترین روش‌های تشخیص خرابی فیزیکی هارد، شنیده شدن صدای غژغژ یا کلیک است. چنانچه چنین صدایی از هارد به گوش می‌رسد این بدین معنی است که بعضی از اختلالات فیزیکی از جمله شکستگی برد هارد اتفاق افتاده است.
 • ظاهر نشدن درایوها در زمان بوت شدن: چنانچه هارد اینترنال دارید سیستم شما به وسیله آن بوت می‌شود. اگر سیستم شما بوت نمی‌شود و درایوها پدیدار نمی‌شوند امکان دارد که مشکلی در مدار هارد رخ داده باشد.
 • نچرخیدن هارد: هنگام خواندن و نوشتن اطلاعات از هارد، پلاتر هارد دیسک حرکت می‌کند. لذا چنانچه هارد شما نمی‌چرخد امکان دارد به این دلیل باشد که هارد برق را دریافت نمی‌کند و در این وضعیت، مشکل اصلی می‌تواند از برد باشد.

رایج‌ترین عللی که سبب خرابی و یا سوختن هارد دیسک می‌شوند عبارتند از:

 • متصل شدن اشتباهی هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که اغلب در هارد دیسک‌های اینترنال رخ می‌دهد و سبب سوختگی و بلند شدن دود از هارد دیسک می‌گردد.
 • نوسانات برق در پورت USB در لپ‌تاپ‌ها یا سیستم‌های خانگی
 • وجود اتصالی زمان برخورد قطعه‌های فلزی و رسانا که اغلب در هارد دیسک‌های اکسترنال رخ می‌دهد و لذا جک usb و برد هارد دیسک صدمه می‌بیند.
 • قطعی اتصال هارد دیسک‌های اکسترنال موقع جدا کردن یا اتصال هارد دیسک
 • اختلال و سوختن برد هارد دیسک به علت ریخته شدن مایعات بر روی آن‌ها که بیشتر برای لپ‌تاپ‌ها اتفاق می‌افتد.
 • حرارت بیشتر از حد که در اغلب موارد هنگام استفاده از هارد دیسک در مکان‌های گرم رخ می‌دهد و سبب خرابی برد و دیگر قطعه‌های فیزیکالی هارد دیسک می‌شود.

برای تشخیص همه موارد راجع به بازیابی اطلاعات هارد سوخته کامپیوتر و همچنین بازیابی اطلاعات هارد سوخته لپ‌تاپ بایستی به لابراتوار هارد ایران مراجعه کنید. هزینه بازیابی اطلاعات هارد سوخته با توجه به نوع خرابی متفاوت است که برای اطلاع از این موضوع می‌توانید با ما در تماس باشید(5-88228343) برخی موارد را می‌توان به صورت تلفنی تخمین زد. ریکاوری از هارد سوخته در بسیاری از موارد با موفقیت انجام می‌شود.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 24 اسفند 1400 ساعت 13:29

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.