ریکاوری هارد اکسترنال | هارد ریکاوری | لابراتوار هارد ایران

هاردهای اکسترنال جهت ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار مفید هستند. ولی این هاردها نیز مانند سایر دستگاه‌های ذخیره‌کننده می‌توانند دچار خرابی شوند و اطلاعات موجود در آن‌ها به یک‌باره از بین برود. چنانچه هارد دیسک شما دچار خرابی شده و یا به هر علت اطلاعات ذخیره‌شده بر روی آن را از دست داده‌اید لازم است تا اطلاعاتی در زمینه ریکاوری هارد اکسترنال External hard recovery به دست آورید.

نحوه ریکاوری هارد اکسترنال

هر گونه خرابی در هارد، تعمیرات مختص به خود را می‌طلبد. لازم است تا کارشناس مربوطه، نوع خرابی را به درستی تشخیص دهد و خرابی به وجود آمده را با بهره‌گیری از تجهیزات خاص و تجربه خویش حل نماید.

نکات مهمی که باید در نحوه ریکاوری هارد اکسترنال به آن توجه نمود را در زیر می‌آوریم:

 • خودتان به تعمیر هارد اکسترنالی که دچار مشکل فیزیکی شده است نپردازید.
 • هارد دیسکی که دچار صدمه فیزیکی شده است را با نرم‌افزار، ریکاوری نکنید.
 • از قرار دادن هارد دیسک در فریزر خودداری نمایید.
 • هارد را باز نکنید و یا اقدام به عوض کردن هد ننمایید زیرا در این صورت، خرابی هارد بیشتر می‌شود.

هاردهای اکسترنال ابزاری مفید برای ذخیره اطلاعات هستند، اما این نوع هاردها هم مانند تمام دستگاه‌های ذخیره ساز دیگر، می‌توانند خراب شوند یا اطلاعاتشان از بین بروند. اگر هارد دیسک اکسترنال شما خراب شده و یا به هر دلیلی اطلاعات را از دست داده‌اید، در اینجا چند نکته برای نحوه ریکاوری هارد اکسترنال وجود دارد.

خرابی‌های هارد اکسترنال می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. خرابی‌های نرم‌افزاری: این گونه از خرابی‌های هارد اکسترنال در بخش‌های الکترونیکی و مکانیکی هارد به وجود می‌آید. خرابی‌های ترم‌افزاری شامل اختلال در هد هارد، موتور هارد دیسک و یا صدمات به برد هارد اکسترنال می‌باشد. این گروه از هاردهای اکسترنال که دچار این نوع خرابی‌ها شده‌اند بایستی در کلین روم باز شوند تا آنالیز درستی بر روی آن‌ها صورت بگیرد و هزینه بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال دقیقاً تعیین شود. لابراتوار هارد ایران با بهره‌گیری از دانش متخصصین و تجهیزات پیشرفته، این امر را به خوبی انجام می‌دهد.
 2. خرابی‌های سخت‌افزاری: در این نوع از خرابی‌ها، هارد از لحاظ فیزیکی هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند کار کند، ولی نمی‌توان به اطلاعات ذخیره شده بر روی آن دسترسی داشت. دلیل این امر می‌تواند ویروسی شدن، ناپدید شدن فایل‌ها و یا نابودی پارتیشن‌ها باشد.

بیشتر خرابی‌های هارد مربوط به بخش نرم‌افزاری هارد هستند. اما در پاره‌ای از موارد نیز این خرابی‌ها از جانب سخت‌افزار هارد است.

برای مثال هارد دیسک از قطعه‌های مکانیکی مثل هد استفاده می‌کند. زمانی که یک یا چند هد دچار مشکل می‌شود، هارد دیسک نیز دچار اختلال می‌گردد. بنابراین دیگر قابلیت دسترسی به همه اطلاعات وجود ندارد. در این جا ممکن است به اشتباه از سوی هارد، پیام فرمت دریافت کنید. اما فرمت کردن هارد در این وضعیت نه تنها مشکلی از هارد را حل نمی‌کند بلکه مشکلات هارد را نیز افزایش می‌دهد. در این حالت که بیشتر خرابی‌ها به نرم‌افزار هارد مرتبط است امکان دارد برخی کاربران این‌گونه هاردها را به اشتباه به تلویزیون متصل کنند.

بازیابی هارد اکسترنال ضربه خورده

جهت بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده، نیاز است تا ببینیم هارد شما چه مقدار از نظر سخت‌افزاری دچار آسیب شده است و پس از آن، ریکاوری هارد را انجام دهیم. جهت ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال External hard disk data recovery بایستی همه موارد مربوط به سخت‌افزار هارد را چک کنیم.

بعد از بررسی کامل بایستی تا عمل بازیابی هارد که می‌تواند شامل بازیابی عکس‌های پاک شده هارد اکسترنال نیز باشد را انجام داد. ممکن است برخی از کابران سوال کنند که آیا اطلاعات هارد ضربه خورده را می‌توان بازیابی نمود یا خیر؟ در زیر به محتمل‌ترین موارد پس از ضربه دیدن هارد اشاره می‌کنیم:

 1. بدسکتور شدن هارد دیسک: بدسکتور شدن هارد پس از ضربه بسیار رایج است که بایستی برای برطرف نمودن آن اقدام نمود.
 2. خراب شدن هدهای خواندن و نوشتن در هارد: زمانی که هارد شما از بلندی به پایین پرت شود و یا ضربه ببیند، سبب می‌شود تا هد هارد که نقش خواندن و نوشتن اطلاعات را دارد دچار صدمه شود. این وضعیت را پارک نبودن هد می‌گویند.
 3. خراب شدن صفحه‌های دیسک یا سطح پلاتر: صفحات دیسک بسیار حساس هستند. برای باز کردن این صفحات به علت حساس بودن بالای آن‌ها نیاز به کلین روم یا همان اتاق تمیز داریم. زیرا نباید سطح پلاتر با گرد و غبار در هوا آلوده شود.
 4. خراب شدن برد هارد: زمانی که برد هارد دچار صدمه می‌شود، دیگر توسط سیستم شناخته نمی‌شود. برد هارد امکان دارد که در اثر نوسانات برق صدمه بخورد و بسوزد.
 5. خراب شدن اسپیندل موتور: هر گونه خراش و فرو رفتگی بدنه هارد می‌تواند علامتی از خراب شدن اسپیندل باشد.

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال فرمت شده

کاربرانی که درگیر فرمت هارد اکسترنال می‌شوند را می‌توان در دسته‌های زیر جای داد:

 • کاربرانی که در هنگام متصل کردن هارد به کامپیوتر با پیغام ارور فرمت روبرو شوند.
 • کاربرانی که موقع اتصال هارد اکسترنال و شناخته شدن هارد به فایل های دیگر از راه اکسپلورر دسترسی ندارند.
 • کاربرانی که هارد خود را Quick Format کرده‌اند.
 • کاربرانی که هارد اکسترنال خود را Full Formatکرده‌اند.

برای آن‌که بتوانیم در این‌باره سخن بگوییم می‌توانیم توجه شما را به مثالی جلب نماییم. کتابخانه‌ای را فرض کنید که در آن فهرست بلند بالایی از انواع کتاب‌ها وجود دارد. هر کتاب با نظم و ترتیب درست در سر جای خود قرار گرفته است. چنانچه لیست فهرست‌ها نابود شود و دیگر از دسترس شما خارج گردد، به اصل کتاب‌ها هیچ صدمه ای وارد نشده است. تنها در برخی موارد امکان دارد که این کار، منجر به نابودی کل کتابخانه و یا اطلاعات شما شود.

ریکاوری هارد اکسترنال Wd my passport

این نوع هارد اکسترنال از محصولات شرکت وسترن دیجیتال است. دلیل نامگذاری این هارد، ابعاد آن است. این هارد مانند یک پاسپورت می‌باشد و به راحتی می‌توان آن را در کیف و یا جیب جا داد. به علاوه این هارد ظاهر ساده و هاشور خورده دارد که سبب جذابیت آن شده است. ظرفیت این هارد یک ترابایت است و مناسب افرادی است که می‌خواهند اطلاعات خود را در یک فایل به صورت یک‌جا جمع‌آوری کنند. در صورت خرابی در این نوع هارد کافیست تا به مراکز متخصص در این امر رجوع کنید. هارد ایران از مراکز متخصص برای رفع هر گونه خرابی در هارد اکسترنال Wd می‌باشد.

بررسی هارد دیسک

در مراحل ساده‌تر می‌توان به بررسی موقعیت هارد دیسک قبل از ریکاوری اطلاعات پرداخت. اما در موارد پیچیده‌تر نیاز است تا از تیم حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید تا به مشکل برنخورید. مشکلات ساده هارد دیسک می‌تواند شامل صداهای غیر‌معمول مانند تق‌تق باشد.

این صداهای ناهنجار، صدمه و حرکت غیر‌معمول هد‌ها را به شما نشان می‌دهند. برخی صداها به صورت ساییده شدن سطوح فلزی به گوش می‌خورد که می‌تواند علامت اختلال در موتور هارد و یا خراش سطح پلاتر باشد. چک کردن وضعیت پلاترها پیش از ریکاوری بسیار مهم است.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 اسفند 1400 ساعت 18:07

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.